Search
Close this search box.

10 premiera që nuk duhen humbur në Festivalin e Filmit të Venecias 2023!

Festivali i Filmit në Venecia, ngjarja e parë e madhe e qarkut të festivalit të filmit të vjeshtës, është zyrtarisht në horizont. Edicioni i 80-të i këtij viti do të nxjerrë në pah filmat e rinj nga disa prej emrave më të famshëm në industri, nga Sofia Coppola dhe Wes Anderson te David Fincher dhe Michael Mann. Pavarësisht se “Challengers” i Luca Guadagnino u tërhoq në solidaritet me grevat e WGA dhe SAG-AFTRA – si dhe mungesën e pritshme të pranisë së yjeve të filmit – festivali ka arritur të japë një program të mbushur me tituj që mezi po priten që padyshim do të të diskutohet gjatë pjesës tjetër të vitit.

Përpara zhvillimit të festivalit nga 30 gushti deri më 9 shtator, ne kemi mbledhur një përzgjedhje të filmave më emocionues që shfaqen premierë në Lido.

Priscilla

Në fund të filmit të nominuar për Oscar të Baz Luhrmann-it, “Elvis“, Sofia Coppola është gati të japë premierë “Priscilla”-n më intime, e cila e vë në qendër të vëmendjes Priscilla Presley-n. Bazuar në kujtimet e Presley-t të vitit 1985, “Elvis and Me”, filmi përshkruan jetën dhe martesën e saj me Elvis-in, me Cailee Spaeny në rolin kryesor dhe Jacob Elordi si mbreti i rock ‘n’ roll. Coppola ka shkëlqyer gjithmonë në krijimin e portreteve elegante dhe prekëse të gruas, dhe ne presim jo më pak me Priscilla.

The Killer

David Fincher po kthehet në rrënjët e tij thriller psikologjike me një film me Michael Fassbender dhe Tilda Swinton. Filmi i fundit i regjisorit të “The Fight Club” dhe “Gone Girl” sillet rreth një vrasësi gjakftohtë (të luajtur nga Fassbender) që vuan nga një krizë psikologjike – ai ka frikë se po e humb mendjen sa më gjatë të presë objektivin e tij të ardhshëm. Nëse është diçka si puna e mëparshme e Fincher, atëherë “The Killer” do të jetë një film i shquar si i festivalit ashtu edhe i gjithë vitit.

Maestro

Një nga pikat kryesore të formacionit të Venecias është “Maestro”, vazhdimi i shumëpritur i Bradley Cooper për hitin e tij të vitit 2019 “A Star is Born”. Përpjekja e tij e dytë pas kamerës e gjen atë duke u rikthyer në botën e muzikës, këtë herë me një biografi të kompozitorit Leonard Bernstein. Historia gjurmon gjithçka nga karriera e tij legjendare deri te martesa e tij e ndërlikuar me Felicia Montealegre (luajtur nga Mulligan). Me Cooper duke marrë detyrën e trefishtë si regjisor, shkrimtar dhe aktor, ne jemi të emocionuar të shohim se çfarë ka gatuar.

The Wonderful Story of Henry Sugar

Vetëm disa muaj pas publikimit të “Asteroid City”, Wes Anderson është rikthyer me filmin e tij të dytë të vitit. Duke u shfaqur jashtë konkurrencës, “The Wonderful Story of Henry Sugar” është një antologji 37-minutëshe e bazuar në tregimin e çuditshëm të Roald Dahl të vitit 1977 me të njëjtin emër. Si çdo prodhim i Anderson, filmi i shkurtër përmban një super kast duke përfshirë Dev Patel, Ben Kingsley, Benedict Cumberbatch, Ralph Fiennes dhe Richard Ayoade. Anderson ende nuk ka zhgënjyer me eksplorimet e tij simpatike të njerëzimit, kështu që kjo sigurisht që do të jetë një gjë që duhet parë.

Poor Things

Që kur u njoftua se Yorgos Lanthimos dhe Emma Stone – të cilët bashkëpunuan për herë të parë në “The Favourite” – do të bashkoheshin në një projekt tjetër, pritshmëritë kanë qenë të larta. I përshkruar si një qëndrim feminist ndaj Frankenstein dhe i përshtatur nga romani i Alasdair Grey me të njëjtin emër të vitit 1992, “Poor Things” përqendrohet në Bella Baxter e Stone, një krijim i një shkencëtari brilant të luajtur nga Willem Dafoe. Kasti i mbushur me yje i kësaj komedie fantastiko-shkencore viktoriane përfshin gjithashtu Mark Ruffalo, Christopher Abbott, Margaret Qualley, Ramy Youssef dhe Jerrod Carmichael. Ndërsa “Poor Things” nuk do të shfaqet në kinema deri më 8 dhjetor, ka dy trailera për të na mbajtur të lidhur ndërkohë.

Ferrari

Kjo është për të gjithë fansat e Formula 1. Tetë vjet pas përpjekjes së tij të fundit regjisoriale, Michael Mann është rikthyer më në fund me një biografi për garuesin dhe sipërmarrësin italian Enzo Ferrari. I vendosur në vitin 1957, filmi trajton çështjet brenda jetës personale dhe profesionale të Ferrarit, duke përfshirë martesën e tij me Laura Ferrarin dhe ndërtimin e një aksidenti të tmerrshëm në garën Mille Miglia. Të udhëhequr nga Adam Driver dhe Penélope Cruz, Ferrari duket të jetë një pretendent kryesor për çmim.

The Beast

Bertrand Bonello mund të jetë një fytyrë e shpeshtë në Festivalin e Filmit në Kanë, por këtë vit ai e ka këmbyer Croisette me Lido. Një romancë fantastiko-shkencore me dekada, “The Beast” ka në qendër Gabrielle (Léa Seydoux) dhe Louis (George MacKay), të cilët zhvillojnë një lidhje romantike në një të ardhme të afërt, ku emocionet janë bërë një kërcënim i madh. Bazuar në premisën, filmi i nëntë i autorit francez duket të jetë më ambiciozi i tij deri më sot.

Origin

Me “Origin”, Ava DuVernay do të hyjë në histori si regjisorja e parë grua me ngjyrë që konkurron për Luanin e Artë. Drama sociale bazohet në filmin e Isabel Wilkerson fitues të çmimit Pulitzer “Caste: The Origins of Our Discontentsve”, e cila shqyrton racizmin në Amerikë në lidhje me sistemet e kastës në mbarë botën. Me Aunjanue Ellis, Niecy Nash-Betts, Audra McDonald dhe Jon Bernthal, “Origin” shënon filmin e parë me metrazh të gjatë të DuVernay në pesë vjet.

Evil Does Not Exist

Një nga surprizat më të mëdha të formacionit të këtij viti është zbulimi i një filmi të ri nga Ryusuke Hamaguchi, filmi i jashtëzakonshëm i të cilit “Drive My Car” fitoi çmimin Oscar për Filmin më të mirë Ndërkombëtar në vitin 2022. Në qendër të dramës luan Hitoshi Omika si një baba që jeton një jetë modeste në një fshat pranë Tokios me vajzën e tij. Kur një kompani planifikon ta përdorë atë si vendpushimin e saj të ardhshëm, ai zbulon shqetësimet mbi ndikimin negativ që do të ketë në furnizimin me ujë lokal që shkakton trazira te banorët.

Aggro Dr1ft

Një tjetër shtesë e papritur në programin e festivalit është “Aggro Dr1ft”, filmi i parë i autores amerikane Harmony Korine që nga filmi “The Beach Bum” i vitit 2019. Ky film aksion eksperimental – përmbajtja e të cilit po mbahet i fshehtë – që ka në qendër një vrasës është xhiruar tërësisht në rreze infra të kuqe dhe ka si aktor kryesor Travis Scott. Me dyshen intriguese të Scott dhe Korine dhe një koncept unik – merrni në konsideratë interesat tona të shtuara.

Almanart