6 kryevepra të letërsisë që mezi u botuan

Disa autorë kurrë nuk i panë librat e tyre të vlerësoheshin – madje as të botoheshin fare.

Siç do t’ju thotë çdo shkrimtar, botimi i një libri mund të jetë një makth. Pasi të keni punuar për shumë vite në të dhe të jeni rritur me të, atëherë duhet ta ballafaqoni atë me botën, ta botoni. Shpesh, librat përballen me refuzimin dhe kjo u ndodh jo vetëm shkrimtarëve për të cilët nuk keni dëgjuar kurrë, por edhe emrave më të mëdhenj të historisë së letërsisë.

Këtu janë gjashtë kryevepra të letërsisë që u refuzuan vazhdimisht, u fshehën dhe madje u hodhën nga dritaret para se të arrinin në raftet e librave.

“To Kill a Mockingbird” nga Harper Lee

“To Kill A Mockingbird” është historia se si një burrë i pafajshëm akuzohet dhe mbrohet në gjykatë siç tregohet nga këndvështrimi i një fëmije të vogël. Që nga botimi i tij në vitin 1960, ai nuk ka dalë më kurrë nga shtypi, është përshtatur për film dhe skenë dhe është përballur me sfida të shumta lidhur me temat dhe gjuhën e tij.

Pasi la punën e saj si nëpunëse, zonja Lee kaloi një vit duke shkruar dorëshkrimin e saj të parë. Kjo u mundësua nga donacionet e miqve. Drafti origjinal, i titulluar “Go Set a Watchman” u përshkrua si “më shumë një seri anekdotash sesa një roman i konceptuar plotësisht”.

Megjithatë, botuesi i Lee pa potencialin në dorëshkrim dhe e inkurajoi atë ta përmirësonte atë. Gjatë dy viteve e gjysmë të ardhshme, Lee punoi për të përmirësuar kryeveprën e saj. Shpesh e frustruar, ajo një herë e hodhi dorëshkrimin nga dritarja e saj në dëborë përpara se të telefononte duke qarë redaktorin e saj.

Kur u bë gati për shtyp, pritshmëritë ishin të ulëta. Që atëherë ka shitur dhjetëra miliona kopje dhe ka arritur të fitojë komente të shkëlqyera pas një periudhe të shkurtër vështirësie.

“Në kërkim të kohës së humbur” nga Marcel Proust

Përpjekja për të përmbledhur Proustin është aq e vështirë sa Monty Python bëri një skicë për të. Duke pasur këtë parasysh, “Në kërkim të kohës së humbur” është një tekst i madh që tregon historinë e jetës së një tregimtari të paidentifikuar ndërsa ai rritet në Francën e fundit të shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të. Ai shpenzon shumë kohë në kujtime, veçanërisht kujtime të pavullnetshme të nxitura nga bota përreth nesh.

Vëllimi i parë i veprës, “Swann’s Way”, u kalua nga shumë botues kryesorë. Autori francez dhe fituesi i çmimit Nobel, Andre Gide, këshilloi një botues të mos e pranonte librin, pasi kishte vërejtur disa gabime gjatë shfletimit të tij. Pas këtyre dhe disa refuzimeve të tjera, Proust pagoi botuesin Grasset për të botuar vëllimin e parë të romanit.

Kur libri rezultoi i suksesshëm, Proust mori një letër ndjese nga Gide, i cili e quajti refuzimin e librit “…një nga pendimet më therëse të jetës sime”.

Disa nga shtëpitë botuese që kishin refuzuar vëllimin e parë u ofruan të botonin pjesën tjetër të librit të tij. Proust ngeci me Grasset. Libri tani gëzon vlerësim universal nga kritika. Pasi e lexoi, romancierja britanike, Virginia Wolf u ankua në këtë mënyrë: “Oh, sikur të mund të shkruaja kështu!”

“Ditari i një vajze të re” nga Anne Frank

I njohur gjithashtu si “Ditari i Ana Frankut”, kjo vepër autobiografike tregon historinë e vërtetë të një familjeje hebreje dhe katër të tjerëve të fshehur në një aneks sekret në Amsterdamin e pushtuar gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai përshkruan tmerret e fashizmit dhe vështirësitë e rritjes në një mënyrë të habitshme. Libri është ndër veprat jofiction më të shitura të të gjitha kohërave.

Ndërsa Anne kishte rishkruar pjesë të ditarit të saj në përgjigje të një njoftimi në radio se ditarët e mbajtura gjatë luftës do të ishin të rëndësishme pas fitores së Aleatëve, babai i saj – i vetmi person në aneks që i mbijetoi Holokaustit – fillimisht hezitoi ta botonte atë. Anne kishte bërë gjithashtu deklarata për mbajtjen private të ditarit të saj.

Pas kombinimit të elementeve nga dy versionet e ditarëve – njëri i redaktuar për botim të mëvonshëm dhe tjetri kopja origjinale, e pa redaktuar – për të bërë një dorëshkrim të përshtatshëm për botim, zoti Frank filloi t’ua dërgonte tekstin botuesve. Letrat e refuzimit filluan të grumbulloheshin. Megjithatë, ngadalë tërhoqi vëmendjen, duke tërhequr përfundimisht mbështetjen e historianëve, të cilët gjithashtu filluan të kërkonin një botues.

Pasi u refuzua nga disa shtypshkronja të tjera holandeze, historianët shkruan për librin në gazetën e Amsterdamit “Het Parool” duke shpresuar të tërheqin këdo që dëshiron të mbështesë përpjekjet e tyre. Ndërsa kjo u siguroi atyre një botues, edhe ky kërkoi redaktime dhe shkurtime përpara se ta printonte. Megjithatë, versioni holandez i librit u prit menjëherë mirë.

Botimi amerikan i romanit u mundësua nga e famshmja “Judith Jones”. Ajo botoi versionin frëngjisht nga një grumbull tekstesh të refuzuara nga botues të tjerë amerikanë.

“Ferma e kafshëve” nga George Orwell

“Ferma e kafshëve” është një satirë alegorike për Revolucionin Rus dhe ngritjen e Jozef Stalinit. Pasi përmbysin fermerin e tyre njerëzor, kafshët e një ferme angleze kërkojnë të krijojnë një utopi. Me kalimin e kohës, ëndrra e tyre gërryhet ngadalë. Libri është vlerësuar shumë që nga publikimi dhe konsiderohet si një kryevepër e satirës.

Botimi i librit doli të ishte jashtëzakonisht i vështirë. Kur Orwell ia dorëzoi dorëshkrimin një kompanie që punonte T.S. Eliot, u refuzua nga ai personalisht. Poeti i famshëm sugjeroi ndryshime në mënyrën se si mbulohej këndvështrimi trockist dhe natyrën e saktë të moralit të tregimit. Eliot përmendi gjithashtu vështirësitë e botimit të një libri kritik ndaj Rusisë në atë kohë, i cili rezultoi profetik.

Disa botues refuzuan ta konsideronin librin, pasi ai u konsiderua anti-sovjetik dhe potencialisht i dëmshëm për aleancën e vazhdueshme të kohës së luftës midis MB, SHBA dhe BRSS. Botuesi Johnathan Cape e pranoi librin, por më pas e refuzoi pasi u konsultua me një zyrtar në Ministrinë Britanike të Informacionit, i cili më vonë u zbulua se ishte një spiun sovjetik. Një botues që do ta merrte librin u gjet në vitin 1945, por edhe ajo shtëpi botuese duroi presionet kundër shtypjes së tij.

Në një shënim krejtësisht pa lidhje, libri tjetër i Orwell-it përqendrohej te një njeri që punonte në zyrën e censurës së një regjimi totalitar dhe vendoste se çfarë shtypej dhe çfarë digjej bazuar në prerogativat e qeverisë. Se ku lindi ideja për këtë, sigurisht që ka humbur në histori.

“Dune” nga Frank Herbert

Një epikë fantastiko-shkencore që ndjek makinacionet e disa qeverive, urdhrave fetarë dhe grupeve indigjene në planetin e shkretëtirës Arrakis. “Dune” konsiderohet gjerësisht një nga romanet më të mëdhenj të këtij zhanri.

Fillimisht i botuar si serial në revistën Analog, Herbert e ripunoi historinë për botim si roman. Fatkeqësisht, më shumë se njëzet botues e refuzuan atë. Ndërsa disa nga këto refuzime pranuan cilësinë e librit, një recension vuri në dukje, “Unë mund të bëj gabimin e dekadës”, asnjë nuk ishte i gatshëm ta pranonte atë.

Sterling Lanier nga Chiton Book Company më në fund zbuloi librin. Ndërsa ai botues ishte më i njohur për koleksionin e manualeve dhe revistave tregtare. Nuk ishte një bestseller dhe Lanier u shkarkua për përpjekjet e tij. Megjithatë, shitjet dhe rishikimet e mëvonshme do të përmirësoheshin. Arthur C Clarke, bashkautori i “2001: A Space Odyssey”, tha se ai nuk dinte “asgjë të krahasueshme me të, përveç Lord of the Rings”. Carl Sagan gjithashtu e pëlqeu romanin.

“A Confederacy of Dunces” nga John Kennedy Toole 

I pasur me shaka dhe portretizime autentike të kulturës dhe dialekteve të fillimit të viteve 1960 të New Orleans-it, ky roman në fund ndjek jetën me ritëm të ngadaltë të Ignatius J. Reilly, një studiues i vetëquajtur që jeton me nënën e tij dhe nuk mund të mbajë një punë.

Libri, – të cilin disa e konsiderojnë një kryevepër komike, – u shkrua në vitet 1960, por nuk u botua deri në vitin 1980. Megjithatë, Toole nuk e pa kurrë botimin e librit të tij, pasi kreu vetëvrasje në vitin 1969 pasi “A Confederacy of Dunces” u refuzua nga Simon&Schuster dhe ai filloi të vuante nga simptomat e paranojës dhe depresionit.

Që libri u botua, është kryesisht falë përpjekjeve të nënës së Toole, Thelma Toole. Pas vetëvrasjes së djalit të saj, ajo u përpoq të publikonte dorëshkrimin, por u përball me refuzime të shumta. Thelma përfundimisht kontaktoi shkrimtarin e njohur jugor Walker Percy, i cili në atë kohë jepte mësim në Universitetin Loyola në New Orleans.

Fillimisht skeptik, Percy përfundimisht u mahnit nga zëri dhe humori unik i romanit. Ai e njohu vlerën e tij letrare dhe luajti një rol të rëndësishëm në botimin e dorëshkrimit. Me mbështetjen e Percy, shtypi i Universitetit Shtetëror të Luizianës botoi “A Confederacy of Dunces” në 1980, më shumë se një dekadë pas vdekjes së Toole. Romani fitoi çmimin Pulitzer për “Fiction” në 1981./si/

Almanart