Search
Close this search box.

Angelina Jolie shndërrohet në ikonën e operës Maria Callas për filmin e ri biografik

Aktorja, Angelina Jolie, duket të jetë larguar nga magjepsja e saj e zakonshme në Hollywood, derisa u shfaq në pamjet e para të filmit biografik “Maria”.

Jolie, 48 vjeçe, është shndërruar në rolin e këngëtares ikonë të operës Maria Callas për filmin, i cili do të ndjekë jetën dhe trashëgiminë e saj të trazuar.

Në një pamje paraprake të Angelina Jolie në rolin e Marias, aktorja është shfaqur pa grim dhe mban syze, ndërsa xhirimet po zhvillohen Akoma.

Ylli i “The Mr and Mrs Smith” ka pasur rastin të veshë disa nga rrobat e vërteta të Callas në film, duke përfshirë artikujt e vjetër të leshit nga koleksioni i arkivit i Massimo Cantini Parrinit.

Maria, e cila ishte një nga këngëtaret më të njohura dhe me ndikim të operës së shekullit të 20-të, u nda nga jeta në vitin 1977.

Artistja ishte e njohur për gamën e saj të jashtëzakonshme në skenë, si dhe për marrëdhënien e saj të turbullt të dashurisë që përfshinte një romancë me manjatin grek të anijeve Aristotle Onassis, i cili u martua me Jackie Kennedy.

Angelina Jolie në rolin e Marias

“Unë e marr shumë seriozisht përgjegjësinë për jetën dhe trashëgiminë e Marias”, tha Angelina më parë në një deklaratë.

“Unë do të jap gjithçka që mundem për të përballuar sfidën”, shtoi ajo.

Ylli i “Tomb Raider” përmendi gjithashtu regjisorin e filmit, Pablo Larrain, të cilin ajo tha se e “adhuronte prej kohësh”.

“Të lejohet mundësia për të treguar më shumë për historinë e Marias me të, dhe me një skenar nga Steven Knight, është një ëndërr”, shtoi nëna e gjashtë fëmijëve.

Edhe më parë Jolie ka luajtur role të personazheve me famë: në vitin 1998 ajo luajti si supermodelja tragjike Gia Carangi në “Gia” dhe në vitin 2007 ajo luajti si Mariana Pearl në filmin “A Mighty Heart”.

Maria Callas

“Duke pasur mundësinë të kombinoj dy pasionet e mia më të thella dhe personale, kinemaja dhe opera, ka qenë një ëndërr e shumëpritur”, tha Larrain. “Ta bësh këtë me Angelinën, një artiste jashtëzakonisht e guximshme dhe kurioze, është një mundësi magjepsëse. Një dhuratë e vërtetë”, shtoi ai.

Callas jetoi nga viti 1923 deri në vitin 1977 dhe nuk ishte e njohur vetëm për zërin e saj të jashtëzakonshëm, i cili e bëri atë një nga këngëtaret më të mira të operës së shekullit të 20-të, por edhe për bukurinë e saj të mrekullueshme që vuri në qendër të vëmendjes romancat e saj të shumta.

Callas ishte e njohur edhe për rivalitetin e saj të ashpër me këngëtaren italiane të operës Renata Tebaldi.

Filmi do të mbulojë historinë e saj të jetës dhe do të përfundojë me vdekjen e saj të trishtuar në Paris, pasi vuante nga problemet e shikimit që e lanë pothuajse të verbër. /Dailymail

Almanart