Berlinale hap dyert në kryeqytetin gjerman

Edicioni i 73-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Berlin nis të enjten duke iu kthyer formatit të rregullt, pas kufizimeve të shkaktuara në dy vitet e fundit nga pandemia e koronavirusit

Berlinale, festivali i parë i madh i filmit në Evropë i vitit, hapet të enjten me një komedi me Anne Hathaway, Marisa Tomei dhe Peter Dinklage përpara një programi të mbushur me vëmendje Iranin dhe Ukrainën.

Festivali i 73-të vjetor, i cili tradicionalisht ka fokusin më të fortë politik të tri ekspozitave të mëdha të kinemasë evropiane, do të shënojë përvjetorin e parë të pushtimit rus si dhe protestat kundër regjimit në Iran me filma të rinj artistikë dhe dokumentarë.

Në këtë edicion pritet të shfaqen rreth 400 filma, si dhe do të ketë diskutime që këtë herë kanë në fokus ofrimin e mbështetjes për popullin e Ukrainës dhe Iranit.

Një seri ngjarjesh speciale është planifikuar, duke përfshirë diskutime në panel dhe protesta në tapetin e kuq në “solidaritet” me popullin e Iranit dhe Ukrainës.

Drejtori artistik i festivalit Carlo Chatrian tha se Berlinale do të ishte një festë e “nocionit katalizues dhe revolucionar të kinemasë që bashkon edhe kur ndan”.

Aktori i Hollivudit, Sean Penn, i cili ishte në Kiev në fillimin e sulmit rus, do të prezantojë “Superfuqi”, duke ndjekur transformimin e Volodymyr Zelensky nga komediani, në president e pastaj në hero lufte, bazuar në një seri bisedash.

“Zelensky ishte dy krijesa krejtësisht të ndryshme nga një ditë në tjetrën”, tha dy herë fituesi i Oskarit për revistën e industrisë së filmit Variety këtë javë. “Ai ishte një shpirt në pritje.”

 Animacioni kthehet në fuqi 

Berlinale i ka ndaluar kineastët, kompanitë dhe reporterët me lidhje të drejtpërdrejta me qeveritë ruse ose iraniane të marrin pjesë në këtë ngjarje, duke përfshirë Tregun e saj të madh Evropian të Filmit, një shkëmbim kyç i të drejtave të filmit për industrinë.

“Ajo erdhi tek unë” nga regjisorja amerikane Rebecca Miller, për një kompozitor njujorkez të portretizuar nga Peter Dinklage, do të jetë i pari nga afro 300 filmat e rinj nga e gjithë bota që do të shfaqet gjatë ngjarjes 11-ditore.

Aktori francezo-iranian Golshifteh Farahani (“Paterson”) do të jetë pjesë e jurisë për çmimet kryesore të Ariut të Artë dhe të Argjendtë të kryesuar nga ylli i Hollivudit, Kristen Stewart, në moshën 32 vjeçare si presidentja më e re në historinë e festivalit.

Nëntëmbëdhjetë filma do të konkurrojnë për çmimet kryesore, duke përfshirë bashkëprodhimin britaniko-amerikan “Manodrome” me Jesse Eisenberg dhe Adrien Brody në një thriller rreth një shoferi të Uber, i cili është në pritje të fëmijës së tij të parë dhe i joshur në një kult.

Dy filma të animuar aziatikë do t’i bashkohen gjithashtu konkurrimit, “Art College 1994” nga Liu Jian i Kinës dhe “Suzume” e Makoto Shinkai, animi i parë japonez që konkurron në Berlinale qëkur “Spirited Away” i Hayao Miyazaki fitoi Ariu i Artë në 2002.

 Ari për Spielberg 

Fituesi i trefishtë i çmimit Oscar, Steven Spielberg do të shkojë në kryeqytetin gjerman për të marrë një Ari të Artë nderi për veprën e tij të jetës, e vënë në qendër të vëmendjes në një retrospektivë.

Aktorja britanike Helen Mirren do të shfaqë premierën e shumëpritur “Golda” në të cilën ajo luan si kryeministrja e vetme femër e Izraelit, Golda Meir.

Dhe Vicky Krieps, aktorja e njohur e lindur në Luksemburg nga “Phantom Thread” dhe “Corsage”, do të zbulojë radhën e saj si shkrimtare e njohur austriake Ingeborg Bachmann në një biografi të regjisores veterane gjermane, Margarethe von Trotta.

Një e treta e filmave në konkurrim janë nga femra, të cilat përbëjnë 40 për qind të të gjithë regjisorëve të përfaqësuar në festival.

“Love to Love You”, një dokumentar për mbretëreshën e diskos Donna Summer, e cila përcaktoi një epokë në pistën e kërcimit dhe ndihmoi në frymëzimin e albumit të fundit të Beyonce “Renaissance”, do të ketë premierën e tij botërore.

Filmi u drejtua nga vajza e Summer-it, Brooklyn Sudano, dhe përmban video të papara në shtëpi.

Berlinale renditet me Kanën dhe Venedikun ndër festivalet më të mira të filmit në Evropë. Ai do t’i japë trofetë e Ariut të Artë dhe të Argjendtë në një ceremoni gala më 25 shkurt përpara se të përfundojë ditën tjetër me shfaqjet e filmave të njohur nga përzgjedhja e këtij viti.

Almanart