Search
Close this search box.

Cilët janë dhjetë filmat që duhen ndjekur gjatë kësaj vjeshte?

Kthimet e yjeve të sezonit përfshijnë portretin e Ridley Scott të luftëtarit të madh francez, një western me krim të vërtetë nga një i madh amerikan dhe Timothée Chalamet në një histori me origjinë çokollate.

Napoleoni, Wonka dhe  Strange Way of Life janë në mesin e filmave që rekomandohet t’i shikoni gjatë kësaj vjeshte.

Në një shkrim me detaje për ta, media britanike “The Guardian” ka listuar si më poshtë filmat që ia vlen të shikohen gjatë stinës që po vjen.

Passages

Një trekëndësh dashurie katastrofale. Një regjisor homoseksual që jeton me partnerin e tij të butë, ku shkakton trazira emocionale duke u dashuruar me një grua.

Passages

Klokkenluider

Një aktor i njohur për punën e tij në filmat e errët, bën debutimin e tij si regjisor me një thriller rreth një informatori qeveritar dhe kujdestarin e tij.

Klokkenluider

Maigret

Filmi adapton tregimin e vitit 1954, “Maigret and the Dead Girl”.

Past Lives

Një burrë dhe një grua koreano-jugore, miqësia e ngushtë e fëmijërisë së të cilëve prishet kur njëra familje emigron në Kanada, por që ribashkohen pas shumë kohësh.

Past Lives

Love Life

Love Life është një serial televiziv antologjik komedi romantike amerikane i krijuar nga Sam Boyd dhe me Anna Kendrick që luajti premierë në shërbimin e transmetimit HBO Max më 27 maj 2020.

Seriali ndjek një person të ndryshëm çdo sezon nga romanca e tyre e parë deri në të fundit. romanca dhe “si njerëzit me të cilët jemi gjatë rrugës na bëjnë ata që jemi kur më në fund përfundojmë me dikë përgjithmonë”.

Filmi “Love Life”

A Haunting in Venice

I përshtatur nga novela e vitit 1969 “Hallowen’en Party”, ku Poirot duhet të zgjidhë një vrasje në një seancë ku ai merr pjesë.

Dumb Money

Një dramë komedi për një ngjarje më të çuditshme në botën e sëmurë të opinionit në internet dhe rezistencës së grumbulluar ndaj ndërmjetësve të pushtetit kapitalist.

RMN

Disa ditë para Krishtlindjeve, një burrë kthehet në fshatin e tij të Transilvanisë për të rinovuar kontaktet me djalin që kishte lënë pas ndërsa punonte në Gjermani.

Atje, ndërsa ai përpiqet të përfshihet më shumë në edukimin e djalit, paqja ndërpritet kur një kompani vendase e drejtuar nga ish-dashnori i tij vendos të rekrutojë punëtorë të huaj.

 Frustrimet, konfliktet dhe pasionet dalin sërish në sipërfaqe, duke depërtuar në shtresën e hollë të qetësisë dhe mirëkuptimit të dukshëm të komunitetit. 

E strukturuar në mënyrë elegante dhe pothuajse Faulknerian në shtrirje, hyrja e fundit e Mungiu në markën e tij të njohur të thrillerëve moralë është një analizë jo-gjykuese e forcave shtytëse të sjelljes njerëzore kur ballafaqohet me të panjohurën, duke shfaqur një pamje mbresëlënëse 17-minutëshe që kristalizon tensionin që ziejë. gjithandej.

Strange Way of Life

Pedro Pascal luan në rolin e një kauboji të pashëm meksikan që vjen në qytet për një përballje emocionale me ish të dashurin Ethan Hawke.

Killers of the Flower Moon

Një grua nga fisi Osage krijon një marrëdhënie fatale me një grabitqar, i cili nga ana tjetër manipulohet nga një blegtor.

Almanart