Disa nga grabitjet më të guximshme të muzeve në historinë moderne

Disa nga vjedhjet më të famshme në muze kanë shkaktuar tronditje të madhe dhe janë bërë tituj në lajmet e medias ndërkombëtare.

Filmat mbi vjedhjen e artit, si “Ocean’s 8”, “The Thomas Crown Affair” dhe “How To Steal a Million” me Audrey Hepburn, gjithmonë kanë kapur imagjinatën, por të vjedhurat e guximshme nuk janë vetëm në prerogativën e ekranit të madh.

Vetëm javën e kaluar, Policia Metropolitane e Londrës konfirmoi hapjen e një hetimi për thesare, duke përfshirë gurë të çmuar dhe bizhuteri ari që datojnë nga shekulli i XV BC deri në shekullin e XIX AD, që muzeu thotë se kanë qenë “të zhdukur, të vjedhur ose të dëmtuar” gjatë një numri vitesh.

Një punonjës i muzeut është shkarkuar, me “veprim ligjor” që pret, shtoi njoftimi.

Ndërsa, Hartwig Fischer, drejtori në largim i muzeut, ka thënë se ngjarja ishte “e jashtëzakonshme” dhe që muzeu ka “tashmë përforcuar masat e sigurisë tona”, këto vjedhje nuk janë asgjë e re.

Ja disa nga vjedhjet e tjera të famshme që kanë bërë tituj në lajme.

Vjedhja e “Mona Lizës” (1911)

Një nga hajdutët më famëkeq të artit në botë ishte Vincenzo Peruggia, njeriu që vodhi “Mona Lisa”.

Ai ka punuar në Luvrin në Paris, ku shfaqet kryevepra e Leonardo da Vinçit e shekullit të 16-të; nuk dihet nëse ai u fsheh brenda natës apo hyri fshehurazi në muze në mëngjesin e vjedhjes, por më 21 gusht 1911, ndërsa muzeu ishte i mbyllur për mirëmbajtje, Peruggia arriti t’i shmangej sigurisë, të hiqte portretin nga kutia e tij, ndërsa galeria ishte ishte shfaqur në ishte bosh dhe, siç thuhet, e fshehu nën xhaketën e tij përpara se të dilte nga muzeu.

Kryevepra ishte e fshehur në apartamentin e Peruggia-s në Paris deri në vitin 1913, kur, pasi u zhvendos në një hotel në Itali, ai u përpoq t’ia shiste atë tregtarit të antikeve Alfredo Geri, i cili njoftoi autoritetet dhe Peruggia u arrestua, raporton CNN.

Disa e shpallën Peruggia një hero për kthimin e “Mona Lisa” në vendin e saj të lindjes – megjithëse përkohësisht, dhe pasi kreu vetëm tetë muaj burg, Peruggia u lirua.

Në vitin 1914, portreti u rivendos në Luvër, ku rreth 30,000 vizitorë e vizitojnë çdo ditë për të parë vetë buzëqeshjen enigmatike të portretit.

“The Skylight Caper” (1972)

Bill Bantey, drejtori i marrëdhënieve me publikun në Muzeun e Arteve të Bukura të Montrealit, shihet duke treguar foto të 18 pikturave të vjedhura në vitin 1972.

Vjedhja më e madhe e artit në Kanada ndodhi në Muzeun e Arteve të Bukura të Montrealit në orët e para të 4 shtatorit 1972. Në një skenë direkt nga një film aksion, tre hajdutë të maskuar arritën të hynin në çatinë e ndërtesës përpara se të përdornin një litar për të zbritur në muze përmes një çati prej xhami (prandaj pseudonimi i incidentit, Kaperi i dritares së qiellit).

Pasi hynë brenda, ata kërcënuan me armë zjarri tre roje sigurie dhe i lidhën para se t’u vidhnin plaçkën. Në atë kohë, zëdhënësi i muzeut Bill Bantey i përshkroi fajtorët për transmetuesin kanadez CBC si “hajdutë diskriminues (të cilët) kishin një ide mjaft të mirë të asaj që kërkonin”.

Transporti përfshinte 18 piktura – mes tyre “Peizazhi me vila” të Rembrandt – si dhe mbi 30 bizhuteri që datojnë nga shekulli i 17-të.

Do të ishte edhe më e madhe, por u ndez një alarm teksa hajdutët u përpoqën të largoheshin nga një derë sigurie dhe ata u detyruan të linin pas një sërë pikturash. Deri më sot, askush nuk është akuzuar për vjedhjet. Vetëm dy sende – një varëse dhe një pikturë që i atribuohet Jan Brueghel Plakut – janë gjetur ndonjëherë.

Vjedhja e Muzeut Isabella Stewart Gardner (1990)

Karen Haas, kuratore në detyrë në Muzeun Isabella Stewart Gardner në Boston, flet gjatë një konference shtypi të vitit 1990 jashtë muzeut që nënvizoi fotot e veprës së artit të vjedhur.

Ky është një nga vjedhjet më të mëdha të artit në histori. Dy burra të veshur si policë hyrën në muzeun në Boston dhe vodhën 13 vepra arti me vlerë mbi 500 milionë dollarë, përfshirë punë të Vermeer dhe Rembrandt. Arti i vjedhur nuk është gjetur kurrë.

Vjedhja e Pikturave “The Scream” (1994 dhe 2004)

“the Scream”

Piktura ikonike e Edvard Munch “The Scream” është vjedhur dy herë. Në vitin 1994, u mor nga Galeria Kombëtare në Oslo dhe u gjet më vonë në atë vit. Në vitin 2004, një version tjetër u vodh, por u gjet në vitin 2006. Këto vjedhje kanë shtuar misterin e pikturës.

Almanart