Duetet më të mira në historinë e muzikës

Disa nga këngët më ikonike të muzikës janë krijuar nga duete të këngëtarëve të famshëm.

 Në të vërtetë, bashkimi i talenteve të mëdha për të kënduar si një zë i vetëm është ajo që e bën një duet kaq tërheqës dhe shpesh mjaft intrigues.

Elvis Presley dhe Frank Sinatra – Gjatë show-t televiziv “Frank Sinatra Timex Show: Welcome Home Elvis” e vitit 1960, që u zhvillua në Hotelin Fontainebleau në Miami, Florida, Sinatra performoi “Love Me Tender” ndërsa Elvis bëri versionin e tij të standardit “Witchcraft”, një hit. Ishte shfaqja e parë televizive e Presley-t pas shërbimit të tij ushtarak në Gjermaninë Perëndimore.

Freddie Mercury dhe Montserrat Caballé – Fillimisht i lëshuar në 1987 dhe një nga hitet më të mëdha të karrierës solo të Freddie Mercury, ‘Barcelona’ është një duet i interpretuar nga drejtuesi i Queen dhe sopranoja operistike Montserrat Caballé.

Diana Ross dhe Lionel Richie –‘Endless Love’ është një tjetër duet, një baladë e shkruar në 1981 nga Richie dhe e regjistruar me legjendën e R&B, Diana Ross. Që atëherë është mbuluar si duet nga këngëtarë të tjerë.

David Bowie dhe Mick Jagger – Legjendat e muzikës David Bowie dhe Mick Jagger u bashkuan në vitin 1985 për një performancë të hitit të vjetër Martha dhe Vandellas ‘Dancing in the Street’, i cili u transmetua gjatë koncertit Live Aid në Wembley në Londër.

Michael Jackson dhe Paul McCartney – Paul McCartney krijoi një duet me “Mbretin e Popit” Michael Jackson me hitin “The Girl Is Mine” të vitit 1982 dhe “Say Say Say”, të lëshuara në 1983.

George Michael dhe Stevie Wonder – Gjatë gjithë karrierës së tij, George Michael performoi disa duete të paharrueshme me një mori yjesh të muzikës, veçanërisht Aretha Franklin në ‘I Knew You Were Waiting (For Me’) të vitit 1987. Ai gjithashtu u bashkua me Mary J. Blige në 1999 për versionin e tyre të ‘As’, shkruar dhe regjistruar fillimisht nga Stevie Wonder. Gjatë koncertit VH1 Honors në Amfiteatrin Universal në Los Anxhelos, Michael ishte bashkuar me Wonder për të bërë duet në “Living for the City”.

Bob Dylan dhe Johnny Cash – Një nga duetet muzikore më emocionuese të viteve 1960 ishte dueti i realizuar nga Bob Dylan dhe Johnny Cash i ‘Girl from the North Country’. Dyshja e kënduan këngën së bashku në ‘Johnny Cash Show, transmetuar më 6 qershor 1969.

Celine Dion dhe Andrea Bocelli – Këngëtarja kanadeze Celine Dion dhe tenori italian Andrea Bocelli të dy incizuan dy versione solo të ‘The Prayer’ në anglisht nga Dion dhe italisht nga Bocelli për filmin e vitit 1998 ‘Quest for Camelot’. Ata më vonë e performuan këngën drejtpërdrejt si duet në një numër koncertesh dhe ngjarjesh, duke përfshirë ceremonitë e Grammy-t.

Almanart