Teatri “Valë” te Teatri i Metropolit

“Valë” është një portret i jetës së ndërthurur të gjashtë miqve, në nëntë faza të ndryshme të jetës së tyre, nga fëmijëria e deri në pleqëri. Në një realitet herë më të butë e herë më të ashpër e të dhunshëm, por kurrsesi të lehtë, Suzana, Ronda, Xhini, Bernardi, Nevil dhe Luis – protagonistët e Virginia Woolf – vetëpërcaktohen vazhdimisht. Duke u luhatur mes grupimit dhe individualitetit, shoqërise e vetmisë, heronjtë e saj përpiqen të gjejnë kuptimin e jetës. Gjashtë histori të ndryshme përbëjnë një histori të përbashkët, me boshte kryesore miqësinë, dashurinë, vdekjen, mungesën e kujtesën kolektive. Heronjtë e Valëve kalojnë shumë dallgë dhe ndijojnë gjithë përvojat e rëndësishms e të parëndësishme që i përcaktojnë.

Titulli: “Valë”
Autore:Virginia Woolf
Regjia/ Dramatizimi: Enke Fezollari
Interpretojnë: Enisa Hysa, Jozef Shiroka, Klodjana Keco, Krist Lleshi, Silvio Goskova, Urim Aliaj
Përkthimi: Jonida Beqo
As. Regji: Serxhio Danga
Skenografi/Kostume: Divni Gushta

Në datat: 8, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 26 Mars 2023

Date

16 - 19/03/2023
Aktivitete të Përfunduara

Time

19:00 - 19:00

Location

Teatri i Metropolit
QR Code

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *