Search
Close this search box.

Fotografi i famshëm që refuzon të përdorë Photoshop

Fotografi i famshëm Andy Gotts ka fotografuar yje të shumtë, nga titanët e Hollivudit Al Pacino, Brad Pitt dhe Julia Roberts deri tek të ardhurit premtues si Anya Taylor-Joy dhe Nathalie Emmanuel. Por një fotografi qëndron si më prekësja e të gjithë karrierës së tij: një portret i të ndjerit Tony Curtis, fytyra e tij e pikturuar me një flamur amerikan.

Fotografi britanik kujtoi vitet e lutjes drejt agjentit të aktorit për të realizuar një sesion fotografie. Pas refuzimeve të shumta, ai gjeti një numër telefoni të gruas së Curtis. Një xhirim u organizua për ditën tjetër.

Sidoqoftë, atë natë, Curtis thirri Gotts. Aktori, tashmë në një moshë të thyer, i cili vuante nga probleme të ndryshme shëndetësore dhe po përdorte një karrige me rrota në atë kohë, tha se nuk ndihej mirë.

Ishte portreti i fundit i kapur ndonjëherë i Curtis, sipas Gotts, i cili tha se aktori pa fotografinë vetëm disa orë para vdekjes së tij dhe e kishte shpallur atë “më e mira e marrë ndonjëherë nga unë”. Karakteristikë e stilit të heshtur dhe të errët të Gotts, imazhi sheh dritat e ndriçimit që shkëlqejnë në sytë e aktorit ndërsa ai shikon jashtë me një fytyrë të pikturuar.

Imazhi është ndër dhjetëra portrete të famshëm të paraqitur në ekspozitën e re të Gotts “Icons”, e cila tani është hapur në Londër, dhe një libër shoqërues me të njëjtin emër. Në një karrierë që përfshin tre dekada, fotografi është bërë i preferuari midis të famshëmve për stilin e tij të veçantë dhe fotosesionet.

Harrison Ford

Me ndriçimin e frymëzuar nga Mjeshtrat e Vjetër të historisë së artit si Caravaggio dhe Rembrandt, si dhe të mëdhenjtë e kinemasë si Alfred Hitchcock dhe David Lean, Gotts punon me një aparat analog dhe pa staf. Portretet e tij nuk janë kurrë të retushuara, duke zbuluar “pamjet” e aktorëve me të gjitha rrudhat, njollat dhe buzëqeshjet e tyre. Është një stil që ka mbetur kryesisht i pandryshuar që nga fillimi i tij.

Mbi shpatullën Gotts varet një portret të Kate Moss me lëkurë me shkëlqim, me pore, linjat e vogla dhe të gjitha. Yje si Kate Winslet, Naomi Campbell dhe Sir Ian McKellen të gjithë kanë përqafuar stilin e tij të sinqertë, por neveria e tij për të rregulluar fotografite me Photoshop ka qenë një problem për disa, zbuloi ai.

Almanart