Nis Festivali i Filmit në Kanë, yjet shkëlqejnë në tapetin e kuq

Tapeti i kuq i Kanës u kthye ndërsa Festivali i 76-të i Filmit filloi të martën në mbrëmje (16 maj) me premierën e dramës së periudhës së Louis XV Jeanne du Barry – yje të shumta u mblodhën në Croisette të famshme në këtë mbrëmje të qetë në Rivierën Franceze.

Në të vërtetë, pati valë duartrokitjesh që nënvizonin brohoritjet e ashpra universale të mbështetjes që përshëndetën Johnny Deppin pothuajse të anuluar, ndërsa fansat u rritën përpara gjatë paraqitjes së tij të parë në ceremoninë vjetore, dhe më e rëndësishmja, e para që kur fitoi gjyqin e tij shumë të publikuar për shpifje kundër ish-gruas Amber Heard.

Ishte shfajësimi më i ëmbël për aktorin, 59 vjeç, i cili merr rolin e Louis XV, nuk mund ta fshihte kënaqësinë e tij për rikthimin në gjirin e Hollywoodit, pasi më parë u hoq nga disa projekte gjatë gjyqit, përfshirë filmin “Fantastic Beasts”.

Sipas raportimeve, turma të shikuesve bërtisnin ‘Johnny!’ ndërsa Depp, me syze dielli ngjyrë vjollce firmosi autografe dhe u kthye përsëri në qendër të vëmendjes.

Louis XV, me regji dhe bashkë-protagonist Maiwenn, është cilësuar si rikthimi i Depp – megjithëse prania e tij e spikatur në Kanë është diskutuar shumë.

Si gjithmonë, ngjarja tërhoqi ajkën dhe të mirën e botës së të famshmëve, pasi yjet duke përfshirë Brie Larson, Uma Thurman , Elle Fanning dhe Helen Mirren mahnitën shikuesit teksa po hynin në shfaqje.

Vajza e Catherine dhe Michael Carys bëri debutimin e saj në Festivalin e Filmit në Kanë gjatë së njëjtës mbrëmje.

Ylli në rritje, 20 vjeç, dukej elegante me një fustan ngjyrë rozë të zbehtë me rrjetë lulesh me detaje të prera të ijeve, të kombinuara me taka me platformë.

Ndërsa familja mbërriti në majë të shkallëve ikonike të kuqe, Carys dhe Catherine dhuruan një puthje në faqet e 78-vjeçarit Michael.

Çifti i fuqishëm ka gjithashtu një djalë 22-vjeçar të quajtur Dylan, i cili është i diplomuar në Universitetin Brown.

Catherine dhe Michael u takuan në vitin 1998 dhe u martuan në vitin 2000 në Hotel Plaza në New York dhe konsiderohen si një nga çiftet më të qëndrueshme të Hollywoodit.

Festivali i këtij viti premton me spektakël, skandale dhe kinema që do të serviret gjatë 12 ditëve të ardhshme. Është e pashtershme në sfondin e trazirave të punës.

Protestat që kanë tronditur Francën muajt e fundit për ndryshimet në sistemin e saj të pensioneve janë planifikuar të zhvillohen gjatë festivalit, megjithëse në një distancë nga qendra kryesore e festivalit.

Ndërkohë, një grevë e vazhdueshme nga skenaristët në Hollywood mund të ketë efekte të paparashikueshme në festivalin e Rivierës Franceze.

Por me një festival të mbushur me disa filma të shumëpritur me buxhet të madh, duke përfshirë “Indiana Jones and the Dial of the Destiny” të James Mangold dhe “Killers of the Flower Moon” të Martin Scorsese, festa me siguri do të vazhdojë. /Telegrafi/

Almanart