Top 10 regjisorët që bënë histori në kinema

Këta regjisorë të mëdhenj të kinemasë janë më shumë se thjesht krijuesit e filmave – ata janë krijuesit e historisë së kinemasë dhe artit të rrëfimit vizual.

Filmat, ata na transportojnë në botë të largëta, ngjallin emocione të papërpunuara dhe sfidojnë perceptimet tona për realitetin. Pas këtyre historive magjepsëse qëndron shkëlqimi vizionar i regjisorëve, maestros që kanë formësuar sferën e kinemasë: regjisorët më të mirë të filmave të të gjitha kohërave.

Disa regjisorë janë ngritur mbi të tjerët, duke lënë gjurmë të pashlyeshme në artin e rrëfimit përmes filmit.

Tani do të eksplorojmë  mjeshtërinë kinematografike, do të zbulojmë majën e top, 10 regjisorët më të mirë të filmave të të gjitha kohërave, mund të thuash – ata, të cilët kanë formësuar thelbin e asaj që ne e përkufizojmë si kinema e madhe.

Christopher Nolan

Ka regjisorë filmash vizionarë dhe më pas është Christopher Nolan, i cili është në një ligë krejtësisht tjetër kur bëhet fjalë për tregimin shpikës në kinema.

Nëpërmjet rrëfimeve të tij mbresëlënëse, Christopher Nolan i ka fituar vetes një vend të merituar në panteonin modern të Hollivudit të tregimit të storieve të suksesshme.

Filma të tillë si “The Dark Knight” (i cili është ende filmi më i mirë i Batman i realizuar ndonjëherë) dhe Inception janë bërë pikë referimi kulturore dhe është e lehtë të kuptohet pse.

Që nga “Memento”, stili shpërthyes i Nolan u bë një nga atributet e tij më të mira.

Tani që po presim që “Oppenheimer” të arrijë në kinema, është e qartë se Nolan do të bëhet sërish një pretendent i fortë për çmimet e Akademisë së vitit të ardhshëm.

Federico Fellini

Lehtësisht një nga regjisorët më të mirë të filmave jashtë Hollivudit, aftësia e pashembullt e Federico Fellini për të kapur jetën e përditshme me syrin e kamerës solli në jetë një shkollë krejtësisht të re mendimi në historinë e filmit. Mënyra se si Fellini bashkëvepron me surrealizmin me imazhet poetike nuk është e pakuptimtë, me stilin e tij që magjeps  bërësit e filmave aspirues për breza.

“La Dolce Vita” mund të jetë një nga klasikët e tij më të mëdhenj, por ne nuk mund të harrojmë perlat e tjera të tij të fshehura, si “La Strada” dhe “8½” .

Mjeshtëria e tij së bashku me kuptimin e thellë të gjendjes njerëzore, e forcon vendin e tij mes regjisorëve më të famshëm në historinë e kinemasë.

Quentin Tarantino

Disa regjisorë janë marrëzisht të dashuruar pas artit të kinemasë. Megjithatë, asnjëri prej tyre nuk e do aq shumë sa Quentin Tarantino.

Nëpërmjet një kombinimi të personazheve jashtëzakonisht të lezetshëm, referencave të kulturës pop dhe kovave me gjak të rremë, Quentin Tarantino u bë shpejt regjisori i preferuar i filmit të çdo studenti.

Unë besoj se askush nuk është vërtet i aftë të urrejë filma si “Pulp Fiction” ose “Kill Bill”. Dua të them, vë bast që të gjithë donin të ishin “Jules Winnfield” në një moment ose në një tjetër – veçanërisht nëse kjo nënkuptonte marrjen e portofolit të tij të mrekullueshëm “BAMF”.

David Lynch

Pavarësisht se me cilin zhanër trajton David Lynch në filmat e tij, rezultati gjithmonë na jep rrëqethje.

Nga pamjet mashtruese të qeta të “Twin Peaks” deri te vendet kërcënuese të errëta të “Eraserhead”, emri i David Lynch figuron dukshëm ndër mjeshtrit më të mëdhenj të pezullimit në historinë e kinemasë.

Kinematografia e tij unike dhe stili joortodoks i regjisorit kanë fituar shumë fansa ndër vite, veçanërisht pasi ai duket se po evoluon vazhdimisht me kalimin e viteve.

Francis Ford Coppola

Emri i familjes Coppola mund të jetë gjithashtu një simbol nderi në mesin e familjes mbretërore të Hollivudit. Patriarku i familjes, Francis Ford Coppola, mund të jetë ndër film-bërësit më me ndikim të të gjithëve kohërave falë stilit të tij tërheqës të regjisë dhe zotërimit të tij të fortë në tregimin magjepsës.

Puna e tij në trilogjinë “Godfather” do të mbahet mend përgjithmonë si një nga shembujt më të mirë të kinemasë që arrin potencialin e saj përfundimtar. Disa fansa të tjerë mund ta kujtojnë atë për punën e tij në “Apocalypse Now” – një nga prodhimet më të trazuara në historinë e Hollivudit (dhe një kryevepër ende).

Charlie Chaplin

Edhe nëse nuk keni parë kurrë një nga filmat e tij, sigurisht që duhet ta dini se kush është Charlie Chaplin.

Me filma si “The Great Dictator”  dhe “City Lights nën brezin e tij, Chaplin ka vërtetuar se komedia mund të bëjë shumë më tepër sesa thjesht t’i bëjë njerëzit të qeshin.

Chaplin e ktheu të qeshurën dhe komedinë fizike në një gjuhë universale që kushdo – pa marrë parasysh se nga e kishte origjinën – mund ta kuptonte. Nga ana tjetër, filma si “Modern Times” kanë rëndësi kulturore edhe sot e kësaj dite, duke çimentuar reputacionin e Chaplin si një komik i përjetshëm.

Steven Spielberg

Mund të argumentojmë se regjisorët më të mirë të filmave që kanë jetuar ndonjëherë janë ata, veprat e të cilëve tejkalojnë kufizimet e zanatit të tyre. Bërja e filmave që bëhen të pandashëm nga tapiceria e kulturës kryesore – ky është specialiteti i Steven Spielberg.

Nga Jaws to Schindler’s List  dhe gjithçka tjetër në mes, filmat e Spielberg-ut na kanë bërë të reflektojmë se çfarë mund të jetë vërtet kinemaja. Filmat si Jurassic Park ose E.T. The Extra-Terrestrial nuk janë thjesht devijime të thjeshta – ata janë bërë një pjesë më e madhe e kulturës së përbashkët të njerëzimit.

Stanley Kubrick

“A Clockwork Orange”; “The Shining2001”: “A Space Odyssey” – dhe lista vazhdon. Çdo film i vetëm që ka drejtuar ndonjëherë Stanley Kubrick është një kryevepër, duke dëshmuar kuptimin e ndërlikuar që ai kishte për zanatin e tij.

Syri i ngulët i Kubrick për detajet çoi në reputacionin e tij si një perfeksionist i guximshëm. Sa më shumë evoluonte stili i Kubrick, aq më shumë ai thyente konvencionet klasike të tregimit dhe formulat e krijimit të filmave. Me pak fjalë, Stanley Kubrick ishte po aq ndikues sa edhe shpikës.

Alfred Hitchcock

Nëse do të ekzistonte ndonjëherë një mjeshtër i vërtetë i “Suspense”, ai titull do t’i përkiste padyshim Alfred Hitchcock. Me kryevepra të tilla si “Psycho” , “Rear Window” dhe “Vertigo”, emri i Hitchcock është bërë sinonim i zhanrit thriller.

Hitchcock ndryshoi rregullat e lojës për kinemanë horror. Mënyra se si ai iu afrua tregimeve dhe kthesave të komplotit ndihej vërtet novatore dhe e freskët.

Ndoshta kjo është arsyeja pse shumë prej filmave të tij ende ndjehen aq magjepsës sot sa ndiheshin kur ata për herë të parë zbukuruan ekranin e argjendtë.

Martin Scorsese

Me një karrierë që përfshin pothuajse gjashtë dekada, Martin Scorsese është një institucion i vërtetë në kinema. Disa nga filmat e tij më të famshëm, si “Taxi Driver”, i shtynë kufijtë e asaj që mund të shfaqësh dhe çfarë nuk mund të shfaqësh në filma. “Goodfellas” dhe “Raging Bull” e forcuan më tej prirjen e Scorsese-së për tregim të mahnitshëm.

Është thjesht e mahnitshme të shohësh se si dikush si Scorsese përshtatet me kohërat në ndryshim.

Filma si “The Departed” , “Shutter Island”, dhe madje edhe “The Irishman” provojnë se Scorsese nuk është aq konservator sa shumica e njerëzve do të donin të besonin.

Sigurisht se lista e regjisorëve më të mirë të kinemasë mund të jetë më e gjerë për shikuesit e filmave, pasi shijet dhe preferencat personale ndikojnë në vlerësimin e tyre të mjeshtërve të filmit.

Almanart