Search
Close this search box.

“Luba” te Teatri Eksperimental “Kujtim Spahivogli”

‼️LUBA ‼️– Një histori tragjike dashurie

➡️📅Në datat 20-21-22 Janar ora ⏰️19:00 në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental ‘Kujtim Spahivogli”

🎫𝗥𝗲𝘇𝗲𝗿𝘃𝗶𝗺𝗲 & 𝗕𝗶𝗹𝗲𝘁𝗮
𝗧𝗲𝗹 /📱➡️ 0695717746 ose në inbox.
𝑂𝑟𝑎𝑟𝑖 𝑖 𝑏𝑖𝑙𝑒𝑡𝑎𝑟𝑖𝑠𝑒̈ 𝟬𝟵:𝟬𝟬 – 𝟭3:𝟬𝟬 𝗱𝗵𝗲 16:00 – 𝟭𝟵:𝟬𝟬

Autor: Ylljet Aliçka
Regjisor: Armand Bora
Koreografe: Veroniki Chatzopoulou
Kompozitor: Enis Mullaj
As/regjisor: Astiano Shehaj
Interpretojnë: Xhoana Karaj, Kristian Koroveshi, Igli Fusha, Livion Aliaj, Klaudio Gega, Eno Basha

“Luba” një playback theater për herë të parë në skenën shqiptare. I krijuar për herë të parë në Amerikë nga Jonathan Fox dhe Jo Salas në vitin 1975, playback theater është një teatër i ndërtuar mbi interaktivitetin me spektatorët. Janë histori që tregohen nga spektatorët ato që një grup aktorësh improvizojnë në skenë. Luba është historia tragjike e një gruaje të huaj, martuar me një shqiptar. Ngjarje dhe histori të viteve 60-70 vijnë në skenë përmes parodizimit të sistemit diktatorial dhe shpërfaqjes së thelbit të tij kriminal.

Date

20 - 22/01/2023
Aktivitete të Përfunduara

Time

19:00 - 19:00

Location

Teatri Eksperimental
Art Turbina
QR Code

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Almanart